Granola, co to jest?
Dzisiaj podzielimy się z Wami naszym sprawdzonym przepisem na granolę z samopszy i płaskurki. Z naszej szybkiej instagramowej ankiety wynika, że aż 65 % osób w ogóle nie zna granoli. A bardzo szkoda, bo granola to wyśmienita i uniwersalna przekąska na każdą porę dnia.
Granola to najprościej mówiąc mieszanka płatków (przeważnie owsianych, ale w naszej wersji płatki z samopszy i płaskurki) z miodem, orzechami, ziarnami i nasionami np. słonecznika czy dyni. Taką mieszankę piecze się do chrupkości w piekarniku i wystudzoną podaje z jogurtem naturalnym, kefirem czy mlekiem. Jeśli nie słyszeliście jeszcze o pradawnych ziarnach samopszy i płaskurki, zapraszamy do poczytania więcej w naszej strefie wiedzy TUTAJ.
Dlaczego warto jeść granolę?
Ta pyszna mieszanka zachwyca bogactwem składników odżywczych. Zawiera przede wszystkim:
– spore ilości błonnika pokarmowego. Dzięki niemu długi czas czujemy się nasyceni. Przyspieszamy przemianę materii, usuwamy toksyczne substancje z organizmu i zapobiegamy zaparciom.
– zdrowe tłuszcze dzięki dodatkowi oliwy z pestek winogron oraz pestkom słonecznika i dyni. Dostarczamy organizmowi dużo energii, kontrolujemy ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, korzystnie wpływamy na pracę mózgu
– dużo witamin z grupy B i mikroelementów takich jak potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt, kwas foliowy, pantotenowy i biotyna.
Jak zrobić domową, zdrową granolę?
Domowa granola jest bardzo szybka w przyrządzeniu i zawsze stanowi lepszą opcją niż kupowanie gotowej w sklepie. Dzięki temu wiemy dokładnie co w niej jest, mamy także kontrolę nad zawartością cukru i tłuszczu. Gotowy produkt przechowujemy nawet do 2-3 tygodni w szczelnie zamkniętym opakowaniu, np. w słoiku.
Składniki możemy dowolnie modyfikować, np. mieszać płatki, zamiast płatków z płaskurki i samopszy uzywać płatków owsianych lub orkiszowych, zastępować pestki dyni lnem, po pieczeniu można także dodać suszone owoce. Jeśli lubicie cynamon możecie także śmiało dodać 1-2 łyżeczki.
Składniki na ok 500 g naszej granoli:
– 150 g bio płatków z samopszy NIRO Bio
– 150 g bio płatków z płaskurki NIRO Bio
– 75 g miodu (u nas lipowy, ale sprawdzi się także np. wielokwiatowy)
– 75 g bio oleju kokosowego (można zastąpić oliwą z oliwek, masłem lub innym tłuszczem)
– 3 łyżki oliwy z pestek winogron (można zastąpić oliwą z oliwek, masłem lub innym tłuszczem)
– 50 g bio ziaren ze słonecznika NIRO Bio
– 50 g bio pestek z dyni NIRO Bio
– 70 g orzechów włoskich
– 30 g ziaren chia lub lnu
Przygotowanie:
Wszystkie suche składniki mieszamy razem w misce, miód rozpuszczamy w rondelku na małym ogniu razem z olejem kokosowym i oliwą, po czym dodajemy do suchych składników i mieszamy.
Pieczemy ok 70 min. do lekkiego zbrązowienia w piekarniku nagrzanym do 120 stopni. W międzyczasie 2 razy mieszamy. Studzimy i podajemy z jogurtem, kefirem czy owocami.