Czy domowy młynek w bezglutenowej kuchni ma sens?
Bezglutenowa Mama przetestowała domowy młynek Vario Schnitzer w bezglutenowej kuchni. Jak mówi, „zabawę, przyjemność i zdrowie zyskała cała rodzina.”
Cały artykuł znajdziecie poniżej. Miłego czytania!
Czy domowy młynek w bezglutenowej kuchni ma sens? No to posłuchajcie: wiele witamin i składników mineralnych ulatnia się z mąki już w kilka godzin po zmieleniu. A po czterech tygodniach stania na sklepowej półce mąka traci połowę cennych składników. Lepiej nie pisać, co się dzieje po pół roku… Dlatego jest wart rozważenia młynek do ziaren w bezglutenowej kuchni. Tym bardziej, że nasze bezglutenowe mąki i tak są uboższe w wiele składników, niż mąki pszenna czy żytnia. Może więc warto zatrzymać te cenne wartości i spróbować mąk bezglutenowych ze świeżego przemiału? Przetestowałam domowy młynek Schnitzer w bezglutenowej kuchni – zabawę, przyjemność i zdrowie zyskała cała rodzina.
Test młynka do bezglutenowych ziaren
Bezglutenowa Mama przez miesiąc testowała elektryczny młynek Vario, marki Schnitzer (młynki marki Schnitzer produkuje i dystrybuuje firma NIRO-BIO). Wybrałam młynek znanej firmy, który mieli bezglutenowe ziarna zarówno na mąkę, jak i na płatki. Uważam, że właśnie młynek Vario najbardziej się sprawdzi w bezglutenowej kuchni. Pozwala bowiem samodzielnie przygotować zarówno każdą mąkę, jak i płatki ryżowe, gryczane czy jaglane (uwaga: takie gotowe produkty są znacznie droższe, niż kasza jaglana albo gryczana). Młynek Vario wykonany jest z drewna bukowego, nasączonego olejem lnianym. Nie wymaga czyszczenia ani konserwacji. Jest niezwykle prosty w obsłudze i nie wymaga naszego udziału w procesie mielenia. Fakt, nie jest urządzeniem małym, ale i nie głośnym, więc ustawiony w bezglutenowej kuchni szybko stanie się miłym domownikiem. Gdzie można go kupić? W sklepie internetowym lub stacjonarnym NIRO-BIO.PL.
Mąka bezglutenowa świeżego przemiału
Domowy młynek – ekonomia i smak
Pełne ziarno – samo zdrowie
Zdrowa kuchnia bezglutenowa
Niedobory pokarmowe w diecie bezglutenowej to temat coraz bardziej znany, o czym pisałam na blogu wielokrotnie. Dlatego zdrowa dieta bezglutenowa to dieta oparta na naturalnych produktach, a uboga w wyroby przetworzone. Jeśli jak najczęściej będziemy przyrządzać dania z naturalnych składników (ziarna, płatki zbożowe, jaja, ryby, mięso, warzywa, owoce, strączki, bakalie i orzechy), na pewno odczujemy korzyści.
Często zachęcam do domowego wypieku bezglutenowego pieczywa – jest najsmaczniejsze i najzdrowsze. Jeśli chleb bezglutenowy czy bułeczki bezglutenowe przygotowujemy z mąk bezglutenowych ze świeżego przemiału, zyskamy jeszcze więcej smaku i wartości odżywczych. Bezglutenowe naleśniki bez mixów (np. naleśniki ryżowe bezglutenowe czy naleśniki amarantusowo-gryczane) smakują wyśmienicie i są niezwykle zdrowe. Podobnie jak gofry jaglane bezglutenowe czy chleb gryczany bezglutenowy.
Jest jeszcze jedna zaleta: domowy młynek do bezglutenowych ziaren i płatków daje nam dodatkowe możliwości eksperymentowania w bezglutenowej kuchni: możemy bowiem korzystać z mąk wcześniej nieobecnych w naszym menu. To np. mąka z czerwonej soczewicy lub brązowego ryżu, mąka jaglana, owsiana lub z ciecierzycy.
Płatki inne, niż w sklepie
Zalety domowego młynka
Sprawdzi się w bezglutenowej kuchni
Oryginalny artykuł Bezglutenowej Mamy: https://bezglutenowamama.pl/mlynek-do-ziaren-w-bezglutenowej-kuchni/